Antibiyotik Sonrası Alkol İçilir mi?

  • Whatsapp

Son Güncelleme on Mayıs 31, 2021 by admin

Antibiyotik içtikten kaç saat sonra alkol alınır?

Antibiyotikler şüphesiz tedavimiz için çok önemli ve çok güçlü ilaçlardır. Doktor önerisi ile alacağımız antibiyotikler eğer yanlış kullanılırsa uzun vadede kalıcı hasarlara sebep olabilir. Bu yüzden gereksiz antibiyotik kullanımının mutlaka önüne geçmeliyiz. Doktorunuzun size reçete vermediği ilaçları kullanmaktan lütfen vazgeçin.

Read More

Antibiyotik kullanıyorsanız ve alkol içmeye karar verdiyseniz bilmeniz gereken bir takım şeyler var. Öncelikle bazı yapılan araştırmalarda antibiyotik ve alkol arasında yıllardır söylenen şeylerin bazılarının yanlış olduğu belirtilmektedir. Günümüzde birçok antibiyotik ilaç sonrası alkol içilebilir. Doktorların belirttiğine göre eğer tedavi aşamasında antibiyotik ilaç içerken aynı zamanda alkol içeceksiniz bunun size bir yararı olmaz. Burada sorun ilacın alkol ile etkileşime girmesi değildir, alkol vücutta yer alan sıvıyı tüketir ve karaciğeri yorar. İlaç kullanımı da karaciğeri yorar haliyle iki karaciğeri yoran şeyin birleşmesi uzun vadede size büyük sıkıntılar yaratabilir.

Augmentin Antibiyotik Alkol

Antibiyotik aldıktan sonra alkol içeceksiniz aradan en az 5 saat geçmiş olmasına dikkat etmenizde yinede fayda var. Her bünye de aynı tepkiler gözlemlenemez. Bu 5 saatlik sürede bol bol su tüketmek sizin yararınıza olacaktır. Sonuçta kullanacağınız ilaç sizin karaciğerinizi yoracaktır. Kendinizi böyle hazırlamak herhangi durumda karşılaşabilecek sorunun önüne geçecektir.

Amoksisilin ve Alkol

Günümüz doktorların şuan tedavi için reçeteye yazdıkları antibiyotiklerin çoğu alkolden etkilenmez. Tabii yine de bazı istisnalar vardır. Eğer doktora deri, kemik, idrar yolları ve alt solunum yolları enfeksiyonu şikayeti ile gittiyseniz ve size etken maddesi cephalosporin cefotetan olan antibiyotik yazdıysa işte burada biraz düşünmeniz gerekebilir. Çünkü bu antibiyotikler alkolün emilimini yavaşlatarak asetaldehit adı verilen maddenin vücutta artmasına neden olur. Bunun sonucunda alkol aldıktan sonra bulantı, kusma, yüzde kızarma, baş ağrısı, nefes yetmezliği ve göğüs ağrısı gibi şikâyetlere yol açar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedi Piresi, Kedilerde Pire Nasıl Temizlenir?

 

Related posts

0 0 votes
Article Rating
Haber Al
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments