British Shorthair Kızgınlık Dönemi ve Bakımı

  • Whatsapp

Son Güncelleme on Şubat 28, 2021 by admin

British kedi sahibiyseniz bugün sizlere yavrularımızla ilgili deneyimlerimizi aktaracağımız güzel bir makale hazırladık. Bugün bu içerikle british shorthair kızgınlık dönemi, british shorthair bakımı ile bilgiler vereceğiz.

British Shorthair Bakımı

Bu cins kediler miskin ve sakin olurlar. 2 yaşında erkek british kedisi sahibi olarak yıllar içerisinde gözlemlediğim ve edindiğim bilgileri aktaracağım. British shorthair kedimi 3 aylıkken sahiplendim. İlk günler çekingen olan yavrunun içinden adeta bir canavar çıktı. Bu minik terminatör asla yerinde durmuyor ve oyun oynamalara doyamıyordu.

Bazı günler o kadar koşturuyordu ki olduğu yerde sızıp kalıyordu. Bu süreç yaklaşık 9 ay boyunca sürdü. Yavruma bu süreçte market mamaları vermemeye özen gösterdim. British shorthair kediler için önerilen mamalar ile ilgili yazıları takip ettim ve içeriğini, bütçesini uygun gördüğüm mamaları tercih ettim. Yazının en altında yer alan yazıdan sizde kediniz için uygun mamaları tercih edebilirsiniz.

British Shorthair Tüy Bakımı

Kedim, 8 aylık olunca tüyleri artık yavaş yavaş dökülmeye başlamıştı. Bunun ilk başta normal bir süreç olduğunu düşünüyordum. Nihayetinde insanlar bile tüylerini dökerken, kediler neden tüylerini dökmesin. Ancak bu süreç çok ilerledi. Evde her yer kıl olmaya başladı. İlk önlem olarak Furminatör aldım. Furminatör tarak ile kedimi düzenli taramaya başladım. Kesin sonuç alamadım daha sonra deneyimlerden yola çıkarak bu sorunun üstesinden geldim. Eğer kediniz çok tüy döküyorsa;

  1. Kedinize düşük kalite mama asla vermeyin. ( Özellikle market mamaları )
  2. Kedinize kendi yemeklerinizden asla vermeyin. ( Yemek ne olursa olsun, kedilere maması dışında yemek vermeyin. )
  3. Veteriner tavsiyesi ile gıda, vitamin takviyesi alın.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uyuz Hastalığı Nedir? Uyuz Hastalığı Belirtileri

Bu 3 kuralı uygulayın ve kendinizi gözlemleyin, tüy dökülmesi yaşayan kişiler için mama önerdiğim yazıyı en aşağıda bulabilirsiniz.

British Shorthair Kızgınlık Dönemi

Herkesin dert yandığı o mağlum dönem. Öncelikle bilmeliyiz ki sağlıklı kedi için herkes kedilerin kısırlaştırılmasını öneriyor. Ben bu görüşe karşı değilim, kesinlikle kedilerimizi kısırlaştırmalıyız. Ancak ben bit kere çiftleştirmek istedim. Kedim bir yaşına girince gece miyavlama huyları başladı. Daha önce yapmadığı kadar sürtünmeye başladı. Gece miyavlamalarına katlanabiliyordum, erkek kedim miyavlama seansından sonra yanıma gelip kıvrılıp uyuyordu. Süre ilerledikçe gece miyavlamaları daha uzun hale gelmeye başladı.

Takip ettiğim ve okuduğum bazı kaynaklar idrar püskürtme olayından bahsediyordu. Ben bu 2 yıl boyunca erkek kedimde idrar püskürtme ile ilgili bir şey görmedim. Kızgınlık döneminde erkek british kedimin sık sık yaptığı eylemler;

  • Kakasını kum kabına değilde kum kabının direk etrafına yapmaya başladı. İki haftada bir kez bunu sürekli yapıyordu. ( Kum kabını sürekli temiz tutmama rağmen )
  • Evin kapısına gidip orada dışarıya doğru miyavlama seansları.
  • Tüy dökmede artış.

British Shorthair Kedi Mamaları

Mama içeriği ile kedilerimiz için çok önemli bir etkendir. Bilinçli tüketiciler olarak kendimiz için bile alışveriş yaparken aldığımız ürünlerin içeriğini mutlaka okumalıyız. Yavrularımızın kolay sindirim sağlaması ve problem yaşamaması için mamanın içerdiği tahıl oranlarına dikkat edin.

Related posts

0 0 votes
Article Rating
Haber Al
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments