Kedi Piresi, Kedilerde Pire Nasıl Temizlenir?

  • Whatsapp

Son Güncelleme on Nisan 8, 2021 by admin

Kedi piresi, kedilerde kaşıntı yapan tedavi edilmezse ciddi hastalıklara neden olacak etkendir. Minik dostlarımıza pire bulaşması durumunda yapabileceğimiz bir takım tedaviler vardır. Peki bu tedaviler nedir?

Kedi Piresi Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde pire sık görülen bir hastalıktır. Eğer eviniz bahçe katındaysa kediniz açık hedef haline gelir. Kedinizi arada dışarı çıkarıyorsanız minik dostumuzun tüylerine pireler dadanabilir. Kediler sık tüylü hayvanlar oldukları için pireler için açık hedeftir. Size başımızdan geçen kedi pire deneyimi anlatmak istiyorum.

Minik oğlum evden hiç dışarı çıkmazdı ama camdan dışarıyı sürekli izliyordu. Bir gün tatlı tatlı kaşındığını fark ettim. Daha sonra onu izlemeye aldım. Kaşıntılar bir iki gün daha sürünce evdeki ışık altında tüylerini incelemeye başladım. Birden ense tarafında minik siyah noktalar farkettim. Biraz incelediğimde bunların pire olduğunu anladım çünkü elime alır almaz sıçrayıp yok oluyordu.

Kedi Piresi Nasıl Temizlenir?

Kedinizde pire görür görmez ilk tercihiniz veterinere götürmek olmalı. Veteriner’in kedinize yapacağı ense damlası çok önemlidir. Burada kedi piresi ense damlası markası çok önemli. Etkili ve güçlü bir ense damlası kedi piresini bir hafta içerisinde yok edecektir. Ense damlasının ardından kedinizi asla duşa sokmayın ve gözlemlemeye başlayın. Ense damlası yapılan kedinin üstünden pireler ilk gece itibariyle dökülmeye başlar ve bu bir hafta sürer. Evinizin belirli yerlerinde minik siyah ölmüş pireler görebilirsiniz.

Kedinizin sık sık gezdiği bölümleri çamaşır suyu ile temizleyin. Bunu bir hafta boyunca tekrarlayın. Kedi pire tarağı alın ve bu sürede kedinizi sık sık tarayarak pirelerin durumunu belirleyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedim Tüy Döküyor, Kedim Çok Miyavlıyor

Sirke ile Kedi Piresi Temizleme

Evde kendi alabileceğiniz önlemler mevcut. Bunun en başında sirke suyu geliyor. Kediler sirke suyunu pek sevmezler. Eğer kediniz pire bulaştığını fark ettiyseniz ensesini pamuk yardımıyla sirke ile silebilirsiniz. Bunu gün içerisinde bir iki kez tekrarlayın. Sirkeyi su ile seyreltebilirsiniz.

Kedi Piresi İnsanlara Bulaşır mı?

Kedi Piresi İnsanlara Bulaşır mı?
Kedi Piresi İnsanlara Bulaşır mı?

Kedi piresi insanlara bulaşmaz. Pireler sıcak ve sık tüylü yapıları sever. . Evde kedi varken pireler asla sizi hedef haline getirmez. Dolayısıyla ilk olarak kedimize dikkat etmemiz gerekiyor. Bununla birlikte ev temizliği çok önemli. Bu süreçte evinizi sık sık temizleyin. Ardından Sirke ve çamaşır suyu karışımı ile evinizin zeminini temizleyin.

Daha önce ele aldığımız kedilerde deri hastalığı pireler yüzünden gerçekleşebilir. Bu nedenle pire hastalığını önemsemelisiniz. Son olarak ense damlası yapılan kediyi duşa sokmayınız çünkü ilaç etkisini kaybeder.

 

Related posts

0 0 votes
Article Rating
Haber Al
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments